Kalwaria Górska w Szczytnej

Kute w piaskowcu płaskorzeźby o znaczeniu religijnym

”Mało znanym, bardzo ciekawym miejscem, dość ściśle związanym z zamkiem, jest KALWARIA GÓRSKA. Znajduje się ona na południowym stoku góry zamkowej – w lesie, niedaleko zamku. Decyzję o budowie kalwarii podjęto w 1940 roku i niezwłocznie rozpoczęto pierwsze przygotowania do jej powstania. Jednak ostatecznie ukończona i poświęcona została dopiero 9 lipca l959r.

Dlaczego budowa trwała tak długo, na to pytanie trudno dziś odpowiedzieć. Być może jest to związane z osobą artysty – rzeźbiarza, który najprawdopodobniej nie pochodził z tych stron. Przy budowie kalwarii uczestniczyli czynnie klerycy z miejscowego Niższego Seminarium Duchownego, mieszczącego się w zamku. Sama kalwaria – to kute w piaskowcu płaskorzeźby, tworzące poszczególne stacje. Wszystkie, z jednym wyjątkiem, o wymiarach 65×80 cm ( Stacja XII „Ukrzyżowanie” jest wymiarowo większa, gdyż ma wymiary 105×160 cm i jako jedyna jest sygnowana przez artystę – wykonawcę. Treść sygnatury: FR. BELKE – GREVENBRUK.

Idąc z zamku żółtym szlakiem do Polanicy Zdroju należy w pewnym momencie skręcić w prawo. Po około 60-ciu metrach można dostrzec skałkę z pierwszą stacją drogi krzyżowej. Druga stacja leży około 30 metrów dalej. Mniej więcej w tych samych odstępach co 30, 50 m stoją następne Stacje Drogi Męki Pańskiej. Jedynie Stacje od XI – XIV odlegle są od siebie o ok. 5 – 15 metrów. W tyle głazów, na pierwszej i ostatniej stacji znajdują się puste wnęki. Być może planowano umieścić tam tablice z napisami lub płaskorzeźby. Ze względu na swoje położenie około (590 m npm) KALWARIA GÓRSKA w Szczytnej jest obiektem ze wszech miar godnym obejrzenia, a po wambierzyckiej jest najlepiej utrzymaną i najbardziej oryginalną górską Drogą Krzyżową, na Ziemi Kłodzkiej.” (źródło: szczytnik.pl)